World War II Units Index

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z


1

1 Bomb Squadron (9 Bomb Group-Very Heavy)
» COBBLE, ARTHUR LEE

1 Cavalry Div (E Troop)
» BELL, HAROLD LEE

1 Cavalry Division(Special)
» GILBERT, RUDOLPH

1 Marine Air Wing (Hqts Squadron)
» DURHAM, GEORGE CLYDE

1 Marine Division
» PATTON, HENRY PARKER

1 Marine Division (1 or 5 Rgt and 1 Tank Bn)
» WHATLEY, EDWARD

1 Marine Division (Regt/Bn unknown)
» IVEY, WILLIAM EUGENE

103 Infantry Rgt (43 Inf Div)
» MC KINNEY, D.C.

103 Navy Sea Bee (Pomtoon Assembly Det 2)
» ETHERTON, THURMAN COY

104 AntiAircraft Bn (D Btry)
» WATSON, WILLIAM WINFRED

104 Infantry Rgt (A Co) (26 Inf Div)
» MC CURDY, THOMAS MACK

1040 Army Air Force Base Unit (Section C) (California)
» SHIREY, HOBART CORBIN

1051 Engineer Port Construction and Repair Co
» DOWNER, HUBERT JEROME

106 Cavalry Reconnaissance Sqdrn (A Troop)
» JORDAN, JAMES PATRICK

108 Chemical Processing Company
» FORRESTER, WILLIAM CURTIS

108 Medical Battalion (33 Inf Div)
» WEATHERLY, DR. GEORGE IRVING Jr

111 Engineer Combat Bn (36 Inf Div)
» DAVIS, LAVOYD

112 Infantry Rgt (Hqts Co 2 Bn) (28 Inf Div)
» RECTOR, ROY MELTON

113 Infantry Rgt (Separate)
» FARMER, DAVID EVERETT

115 Infantry Rgt (I Co) (29 Inf Div)
» BLACKWELL, EUELL CONRAD

119 Infantry Rgt (Hqts Co 3 Bn A-Tank Ptn) (30 InfDiv)
» REYNOLDS, JAMES GORDON

119 Infantry Rgt (K Co) (30 Inf Div)
» MONROE, WILLARD PARRIS

121 Infantry Rgt (8 Inf Div)
» BEAIRD, CHARLES WEBSTER

124 AntiAircraftArtillery Gun Bn
» BRANDON, HUGH HARVEY

124 Infantry Rgt (31 Inf Div)
» KENNAMER, PATRICK HENRY

1252 Army Air Force Base Unit
» GILBREATH, JAMES EDWIN

127 Infantry (B Co) (32 Inf Div)
» CLIFTON, LACKEY EUGENE

1298 Engineer Combat Bn (C Co)
» RINGER, RAYMOND EDWARD

13 Field Artillery Bn
» MC ELHANEY. LOUIS HUGH

13 Infantry Rgt (L Co) (8 Inf Div)
» GENTRY, HOWARD ROLAND

131 Seabee Bn
» GILBREATH, BEN HESS

133 Infantry Rgt (34 Inf Div)
» KNIGHT, FELTON LAMAR

133 Infantry Rgt (A Co) (34 Inf Div)
» PRATER, LEWIS CALVIN

1333 Army Airforce Base Unit
» HAAS, EDWARD HERSHEL

134 Infantry Rgt (L Co) (35 Inf Div)
» CLARK, DEWEY HENRY

135 Infantry Bn (Ft Benning Trn Bn)
» HAWKINS, W.G.

135 Infantry Rgt (34 Inf Div)
» DAVIS, JOSEPH W.

135 Infantry Rgt (C Co) (34 Inf Div)
» GRAVES, WALLACE LINCOLN

138 Army Air Force Base Unit (Texas) and Napier Field
» SKAGGS, HENRY

14 AntiAircraft Artillery Group
» AKINS, ROLETT VERNON

1400 Army AirForceBase Unit (HqtsET AT Cmd)
» HEARD, PAUL ALLEN

144 Armored Signal Company (4 Armd Div)
» SHIREY, WILLIE JOE

1440 Service Command Unit (Personnel Section)
» THOMPSON, ODIE O’DELL

1448 Service Command Unit (Dt 6 POW Camps AL)
» PAINTER, ROY THEREAU

1456 Service Command Unit (Sec 1) Camp Gordon
» WHITTLE, ROY ALLEN

1458 Service Command Unit
» DUPREE, CECIL LEON

1460 Svc Cmd Unit after unknown inf unit in Pacific
» WHALEY, LOYCE GENE

1462 Service Command Unit (4 Army Sve Cmd)
» DUPREE, JOSEPH DOYLEE

147 General Hospital
» ELROD, J.B.

147 Infantry Rgt (B Co) (37 Inf Div)
» BELL, JAMES LUTHER

15 Air Force (Foggia, Italy)
» HOLLEMAN, TED

15 Air Force (unknown B-24 Bomb Sqd Bari Italy)
» ISBELL, ISAAC LEON

15 Airforce (Italy) B-24 Squadron unknown
» MOORE, CHARLES JACKSON

15 Infantry Rgt (3 Inf Div)
» WALLIS, ERNEST GREEN

15 Infantry Rgt (B Co) (3 Inf Div)
» SMITH, NICK

1522 Army Air Force Base Unit (Air Trans Cmd)
» HALL, WILLIAM B.

155 Infantry Rgt (L Co) (31 Inf Div)
» RAMZA, ERNEST

157 Inf Rgt ((E Co) (45 Inf Div)
» BROCK, WILLIAM MCKINLEY

158 Field Arty Bn (Btry A) (45 Inf Div)
» ANDERSON, LESTER M., JR

1593 Ordnance Service Maintenance Company
» PATTERSON, WALLACE CLIVE

16 Infantry Rgt (1 Inf Div)
» BUTLER, ROY LEE

16 Infantry Rgt (1 Inf Div)
» KNIGHT JAMES ROBERT

161 Infantry Rgt (Medical Det, 2 Bn) (25 Inf Div)
» SMITH, R. GENE

162 Infantry Rgt (41 Inf Div)
» DIXON, MORTIMAN BRAXTON

162 Infantry Rgt (Hqts Co) (41 Inf Div)
» AKINS, WILLIAM HERSHEL

162 Infantry Rgt (L Co) (41 Inf Div)
» WELLS, LUCIUS EMORY

165 Infantry Rgt (L Co) (27 Inf Div)
» STOUT, MILLARD HARRISON

167 Infantry Rgt (K Co) (31 Inf Div)
» DALTON, PAUL U.

167 Infantry Rgt (Service Co) (31 Inf Div)
» MC CLAIN, CLARK WILSON

168 Engineer Combat Bn (A Co) (1107 Eng Cbt Gp)
» PATTON, HAROLD DEAN

169 Infantry Rgt (I Co) (43 Inf Div)
» GILBERT, RUDOLPH

169 Military Police Company
» BRISENDINE, JOSEPH EDWARD

17 Infantry Rgt (L Co) (7 Inf Div)
» LEA, JOSEPH E

1751 Ordnance Unit (388 Bomb Group)
» DINARTI, VINCENT, SR.

1768 Engineer Parts Sply Pltn (4 Eng Spec Brigade)
» WHITE, DEUEL JUSTUS

1777 Engineer Construction Battalion
» WESTMORELAND, CURTIS WEAVER

18 Infantry Rgt (K Co) (1 Inf Div)
» BURGESS, GRADY

180 Infantry Rgt (A Co) (45 Inf Div)
» COSTNER, LLEWELLYN GERALD

184 Chemical Platoon
» SHIPP, ROBERT BRYON

186 Field Artillery Bn
» CLAYTON, DORMAN WEBSTER

188 Parachute Infantry Rgt (D Co) (11 Abn Div)
» GRAVES, JAMES EDWARD

1880 Service Command Unit (Hqts Det POW Camps)
» PIERCE, GEORGE ELLIS

19 Squadron (25 AntiSubmarineWarfare Wing)
» OWEN, CARL EDWARD

1905 Service Command Unit
» THOMASON, JAY EMMETT, JR

191 Inafntry Rgt (Hqts Co 2 Bn) (24 Inf Div)
» FOY, RAYMOND DEWETT

1915 Service Command Unit (Ft Lewis Washington)
» SCOTT, CHARLES AUBREY

1958 Ordnance Depot Company
» TIDMORE, JOHN RANDELL

1958 Ordnance Depot Company
» WESTER, AMION WILLARD

1962 Service Command Unit
» BAUGH, WILLIE SAM


2

2 Howitzer Bn (C Btry) (5 Marine Div)
» LEATH, GEORGE FRANKLIN

2 Marine Division (unknown rifle company)
» JOLLEY, NEAL

2 Ranger Bn (E Co)
» COLVARD, E G Jr

20 Infantry Rgt (Cannon Co) (6 Inf Div)
» MAXWELL, JOSEPH LESTER

202 Ordnance Depot Co
» MORRIS, HOWARD CLAYTON

206 Port Company
» EDMONDSON, ACIE, JR.

206 Port Company
» EVANS, HERBERT FLOYD

2062 Ordnance Company (Marianna FL)
» MC GEE, ERNEST GRADY

207 Engineer Combat Bn (1110 Engineer Cbt Gp)
» JOLLEY, LESTER BOYD

2103 Ordnance Ammunition Avia Bn (Medical Det)
» LINGERFELT, WILLIAM OSCAR

2135 Army Air Force Base Unit (Tyndall Field)
» HAAS, LESLIE WARREN

22 Infantry Rgt (4 Inf Div)
» WALTERS, JOE MAX

2225 Army Air Force Base Unit
» GREENWOOD, WILLIAM ROY

225 Field Artillery Bn
» SMITH, JAMES NOEL

226 AntiAircraft Artillery Searchlight Bn
» HURTT, JOHN W

236 Ordnance Ammunition Company
» GREENWOOD, JESSIE T.

24 Sea Bee Construction Bn
» MC NEW, FLOYD

240 Military Police Bn (A Co)
» MORGAN, RUSSELL ROE

241 Anti Aircraft Searchlight Bn
» POPE, THOMAS WILBUR

246 Field Artillery Bn (C Btry) (Americal Div)
» HAMMONDS, JAMES EDGAR

25 Infantry Division
» CLAYTON, SIBERT GAINES

2500 Army Air Force Base Unit
» MALONE, CHARLES LOVELACE

26 Infantry Rgt (I Co) (1 Inf Div)
» MEADOWS, CLARENCE LEROY

27 Engineer Combar Bn (B Co)
» HAWTHORNE, MILFORD RAY

27 Infantry Rgt (25 Inf Div)
» KERSHAW, ALBERT PAYSON

27 Infantry Rgt (B Co) (25 Inf Div)
» FISCHER, RUSSELL

27 Infantry Rgt (H Co) (25 Inf Div)
» DAVIS, JOHN MELVIN

27 Infantry Rgt (M Co) (25 Inf Div)
» BEARDEN, ONEAL

27 Infantry Rgt (M Co) (25 Inf Div)
» GARRETT, GEORGE BARNETT

27 Military Government (Headquarters Co)
» BROOKS, WALTER C.

275 Infantry Rgt (B Co) (70 Inf Div)
» SPILLMAN, CLYDE EMERSON

28 Field Artillery Bn (8 Inf Div)
» BRYAN, VIRGIL

28 Infantry Rgt (C Co) (8 Inf Div)
» DOBBS, RICHARD VAN

28 Marine Rgt (C Co, Mortar Section) (5 Marine Div )
» RICE, JAMES CLINTON

290 Infantry Rgt (75 Inf Div)
» BRAWLEY, ARTHUR

290 Infantry Rgt (D Co) (75 Inf Div)
» ABLES, MARTIN FREEMAN

291 Infantry Rgt (75 Inf Div)
» MERRELL, FRED


3

3 Aerodrome Squadron
» HUNT, CLIFFORD ANDERSON

3 Air Transport Squadron
» LYONS, ORIS VESTER

3 Chemical Mortar Bn (D Co)
» PLUNKETT, ISHMAL WARD

3 Marine Rgt (F Co) (3 Marine Div)
» MC CORD, ROBERT WALTON

3 Photo Map Squadron/3 Photo Recon Squardon
» MILLS, LUCIEN CURTIS

30 Infantry Rgt (B Co) (3 Inf Div)
» GRIFFIN, LOYD EUGENE

30 Signal Heavy Construction Bn
» KERBY, JAMES WILLIAM

30 Standard Landing Craft Unit (Boat Pool 16)
» SMITH, HERMAN SEVERE

301 Infantry Rgt (94 Inf Div)
» JOHNSON, MILLARD HIXON

301 Infantry Rgt (A Co) (94 Inf Div)
» CULPEPPER, D.L.

301 Infantry Rgt (L Co) (94 Inf Div)
» WILSON, CHARLES OTHA

302 Infantry Rgt (A Co) (94 Inf Div)
» KELLEY, WILLIAM JORDAN “JAY”

31 Fighter Control Squadron
» QUALLS, RAYMOND CECIL

31 Infantry Division (unknown rifle company)
» THORNBURY, LAUREN W.

31 Signal Company (31 Inf Div)
» KERBY, LEE DOLPHUS, SR.

3111 Signal Service Bn (B Co)
» PURDY, FRED

3115 Navy Base (New Guinea)
» KILGORE, JAMES EZRA

313 Field Artillery Bn (A Btry) (80 Inf Div)
» NEWSOME, HERMAN

313 Infantry Rgt (A Co) (79 Inf Div)
» CAUFIELD, TED

313 Infantry Rgt (K Co) (79 Inf Div)
» RAINS, HAMONS EDWARD

3159 Signal Service Battalion
» YORK, WILLIAM SWANSON

317 Infantry Rgt (B Co) (80 Inf Div)
» GIBSON, WILLIAM COLEMAN

3176 Signal Service Company
» KEAN, CLYDE WINSTON

318 Infantry Rgt (A Co) (80 Inf Div)
» BROWDER, HENRY THOMAS

318 Infantry Rgt (C Co) (80 Inf Div)
» BAXTER, THOMAS ERNEST

32 Calvary Reconnaissance Sqdrn (14 Cav Gp)
» GRANT, CHESTER, JR.

320 Infantry Rgt (35 Inf Div)
» JOLLEY, CALVIN WOODROW

3205 Navy Base (Boat Pool 15)
» DILBECK, RAY

321 Infantry Rgt (D Co) (81 Inf Div)
» COKER, J.F.

322 Infantry Rgt (Hqts Co 2 Bn) (81 Inf Div)
» HOWARD, VERNON H.

323 Field Artillery Bn (C Btry) (83 Inf Div)
» WILSON, JAMES DILLARD

324 Medical Bn (99 Inf Div)
» MINCE, GODFREY SKYLER

33 Troop Carrier Squadron (374 Troop Transport Gp)
» SPEARS, LEROY C

330 Infantry Rgt (H Co) (83 Inf Div)
» RENFROE, WILLIAM EDWARD

331 Infantry Rgt (Cannon Co) (83 Inf Div)
» LOGAN, DAVID SMITH

331 Medical Bn (106 Infantry Div)
» SHORT, JOSEPH WOODROW

331 Medical Bn (B Co)(106 Inf Div)
» JOHNSON, WILLIAM CHARLES

332 Air Service Group (Hqts Squadron)
» MC ABEE, PAUL WILLARD

333 Engineer Special Service Rgt
» BOYDSTON, RAY NOEL

335 Infantry Rgt (84 Inf Div)
» GRAVITT, FLOYD

339 Infantry Rgt (85 Inf Div)
» BOULDIN, WALLACE DEWEY

339 Infantry Rgt (L Co) (85 Inf Div)
» HARPER, JAMES CLIFFORD

341 Infantry Rgt (Serv Co) (86 Inf Div)
» AYERS, HAROLD RAY

3444 Ordnance Medium Maintenance Company
» MC CURDY, JESSE BEANER

345 Bomb Squadron (98 Bomb Group)
» RICHEY, B.O.

35 Infantry Rgt (25 Inf Div)
» DUNCAN, JAMES VESTON

351 Infantry Rgt (25 Inf Div)
» BROWN, ROBERT FLOYD

352 Ordnance Maintenance Company (AntiAircraft)
» WEAR, JOHN CAMPBELL

3547 Ordnance maintenance Company
» ROGERS, CHARLES BAILEY

357 Infantry Rgt (90 Inf Div)
» MC CURDY, ROBERT ROSCO

358 Infantry Rgt (90 Inf Div)
» TRAYLOR, CLARENCE DRENNON

3597 Signal Equiptment and Instrument Det.
» ARTHER, LEON

36 Armored Infantry Rgt (1 Bn) (3 Armd Div)
» SPENCE, IBRON

36 Field Arty Rgt (later 36 Fld Art Bn with 3 Inf Div)
» WHITE, ERNEST C.

36 Infantry Division (unknown rifle company)
» PICKETT, ROY BERT

36 Naval Construction Bn
» GROAT, RAYMOND G.A214

366 Medical Bn (66 Inf Div)
» BURKE, EDMOND GRIFFIN, SR

3702 Army Air Force Base Unit
» BLEVINS, NEWELL COUNTISS

3727 Service Command Unit (Denver)
» HOWARD, MAX JAMES

377 AntiAircraft Automatic Weapons Bn
» BALLENGER, HUGHES WILSON

38 Engineer Geberal Service Rgt (D Co)
» BROOKS, JESSE CLAUDE

38 Engineer General Service Rgt (E Co)
» TATE, HERBERT GLEN

38 Motor Torpedo Boat Squadron
» STILWELL, WILLIAM ALONZO

3849 Quartermaster Truck Co
» BLEVINS, MARSHALL T. J.

39 Infantry Rgt (D Co) (9 Inf Div)
» HORTON, MERRILL QUENTIN

39 Infantry Rgt (K Co) (9 Inf Div)
» GILBREATH, WILLIS DEE

390 Infantry Rgt (M Co) (98 Inf Div)
» GOODRIDGE, CLINTON JEFFERSON

391 Infantry Rgt (E Co) 98 Inf Div
» KEAN, HUGH OSCAR

391 Infantry Rgt (M Co) 98 Inf Div
» BOLDEN, VERBON HICKS

393 Inf Rgt (G Co) (99 Inf Div)
» MINNIX, WILLIAM HENRY

395 Armored Field Artillery Bn (16 Armd Div)
» MILLS, LUTHER BROWN


4

4 Air Repair Squadron
» BRANDON, WILLIAM LEONARD

4 Aircraft Repair Unit
» GUEST, GRIFFIN RENE

4 Engineer Combat Bn (Hqts Co) (4 Inf Div)
» PAYNE, GRADY F.

4 Howitzer Bn (1 Provisional Field Art Group FMF)
» KELLETT, JOSEPH CABOT, JR.

4 Service Command (Hqts Ft McClellan)
» GARRETT, WILLIAM ANDERSON (BILL)

4 Service Command (POW camp Aliceville AL)
» MC MUNN, WILLARD

404 Field Artillery Bn (Btry A) (86 Inf Div)
» CASTON, HOWARD E.

405 Armored Field Artillery Bn (C Btry)
» HENSON, WILLIAM ERNEST

405 Infantry Rgt (102 Inf Div)
» FREEMAN, WILBUR NELSON

405 Infantry Rgt (E Co) (102 Inf Div)
» BENEFIELD, CECIL O.

415 Infantry Rgt (I Co) (104 Inf Div)
» REED, CARL SILAS

417 Infantry Rgt (D Co mortar section) (76 Inf Div)
» THOMPSON, VADIE EUGENE

422 Infantry Rgt ( L Co) (106 Inf Div)
» HAMILTON, JAMES PAUL

43 Engineer Construction Bn
» PHILLIPS, VANCEL

43 Engineer Construction Bn (B Co)
» CAMPBELL, COTEY FRANCIS

430 Army Air Force Base Unit
» BRYANT, ARCHIE GRANT

436 Field Artillery Bn
» PHARR, JAMES LEWIS

44 Armored Infantry Bn (A CO) (6 Armd Div)
» CHADWICK, JAMES LEON

44 Field Artillery Bn (B Btry) (4 Inf Div)
» KING, CARMEN CLARENCE

44 Medical Bn Field Hospital
» DUDLEY, RACHEL ROBINSON

45 Chemical Laboratory (1 Proving Rgt)
» DUPREE, JAMES L.

456 AntiAircraft Artillery Auto Weapons Bn
» HENEGAR, DAVID WINSTON

456 AntiAircraft Artillery Auto Weapons Bn (B Btry)
» HILLEY, PHELEM S.

456 AntiAircraftAutomatic Weapons Bn (D Btry, 2 Pln)
» SHAVERS, SHELLIE

457 Amphibious Truck Company
» PORTWOOD, CLARENCE M.

460 Amphibious Truck Co (6 Engineer Spec Br)
» BELL, HOMER TATE

468 Bomb Group
» HULSEY, JERRY B

48 Field Artillery Bn (7 Inf Div)
» SAWYER, CHARLES MARTIN TUTTLE

48 Fighter Group
» CROW, JOHN PAUL, Sr

483 AntiAircraff ArtAutoWeapons Bn (A Btry)
» GREENWOOD, CECIL SNOWDEN

49 Field Artillery Bn (B Btry) (7 Inf Div)
» STONE, ROYCE B.

497 Armored Field Artillery Bn (13 Armd Div)
» MC CURDY, WILLIAM ERSKIN


5

5 Infantry Rgt (H Co) (71 Inf Div)
» DAVIS, JOHN MELVIN

5 Marine Division
» MALONE, SIDNEY ALLISON, SR.

5 Marine Division (intelligence unit)
» TURNER, NOEL DAVID

50 Engineer Combat Bn (E Co)
» SCOTT, DOYLE JUNIOR

506 Squadron (404 Fighter Bomber Group)
» MILLER, SAMUEL FRANKLIN

508 Bomb Squadron (351 Bomb Group)
» CHAPMAN, JAMES RICHARD

508 Parachute Infantry Rgt (A Co) (82 Abn Div)
» COLLINS, JACK D.

51 Armored Infantry Bn (C Co) (4 Armd Div)
» COLE, VERNON WARREN

51 Army Air Force Base Unit (later 51 Air Ser Unit)
» MOORE, SIMON LEBRON

51 Field Artillery Bn (C Btry) (6 Inf Div)
» HAWTHORNE, MILFORD RAY

513 Parachute Infantry Rgt (A Co) (17 Abn Div)
» HAMMOND, RALPH CHARLES

525 CBMU (SeaBee Maintenance Unit)
» GREENE,THOMAS CLYDE, SR.

534 Engineer Boat and Shore Rgt (Co C)
» ALLEN, WILSON JESSE

54 Armored Infantry Bn (10 Armd Div)
» LINGERFELT, ULYSSES R.

54 Patrol Squadron (PBY’s)
» MC CRACKEN, VAN BENNETT GEWIN

540 Engineer Combat Group (G Co)
» KEITH, JACK WINSTON

544 Engineer Boat and Shore Rgt
» MC KOWN, CARL

547 Ordnance Heavy Maintenance Co
» GILBERT, ALVIS WALKER

547 Signal Base Dept Company
» HILLEY, JAMES MELVIN

549 Signal Heavy Construction Co
» BRYANT, WARREN C

563 Engineer Boat and Shore Rgt (Hqts Co 2 Bn)
» DAVIS, CLEBURN CECIL

563 Field Artillery Bn (A Btry) (89 Inf Div)
» DALTON, RALPH A.

565 AntiAircraft Automatic Weapons Bn
» BAXTER, HAROLD MELVIN

576 Bomb Squadron (392 Bomb Group)
» MC ADAMS, RALPH EUGENE

576 Quartermaster Railhead Company
» CHITWOOD, RAY MACHEN

579 Bomb Squadron (392 Bomb Group)
» PURDY, ROBERT FRAZIER


6

6 Air Force Canal Zone/Trinidad
» FRANKLIN, MARION WATSON

6 Cavalry Recon Squadron (6 Cav Group)
» OWEN, WILLIAM GLENN

6 Infantry Battalion Training Unit
» BOHANNON, ISAAC JAMES

6 Replacement Depot (Headquarters Co)
» BAXTER, ROBERT ELMER

6 Signal Company (6 Inf Div)
» HOLBROOK, CHARLES RAY (FAYE?)

6 US Army in Pacific War Zone
» KIRBY, CARLOS HUDSON

603 Bomb Squadron (398 Bomb Group)
» MAURER, ARNOLD FREDERICK

604 Engineer Camoflage Bn (E Co)
» BELL, ERNEST LEWIS

623 Quartermaster Laundry (B Co)
» GOZA, CALVIN COOLIDGE

624 Ordnance Auto. Maintenance
» ABB0TT, FLOYD HAROLD

627 Engineer Light Equipment Company)
» RODEN, BRANSTON G.

629 Tank Destroyer Bn (Hqts Co)
» PURDY, GORDON BURTWELL, JR.

630 Tank Destroyer Bn (28 Inf Div)
» PENDERGRASS, HOLLIS GRIFFIN

631 Quartermaster Laundry Company
» DIXSON, CLARENCE A.

632 Quartermaster Laundry Company
» THORNBURY, JESSE P.

633 Quartermaster Laundry Bn
» JUSTUS, JESSE HAZEL

633 Quartermaster Laundry Co (80 QM Bn)
» NEWSOME, ARICE RAYMOND

639 Medical Clearing Co (3rd Army)
» O’BRYANT, CRAVEN

64 Field Artillery Bn (C Btry) (25 Inf Div)
» WILLS, LAMAR ROBERT

64 Field Artillery Bn (Hqts Btry)
» HAAS, RAYMOND

655 Field Artillery Bn (B Btry)
» MAULDIN, WOODROW WILSON

656 Tank Destroyer Bn (A Co)
» BUTLER, ERNEST C

66 Armored Rgt (Maintenance Co) (2 Armd Div)
» LACKEY, HENRY B

67 Armored Rgt (Maintenance Co) (2 Armd Div)
» HARRISON, GEORGE EDWARD

67 Armored Rgt (Reconnaissance Co) (2 Armd Div)
» BUFFINGTON, JAMES MILFORD

68 Tank Battalion (D Co) (6 Armd Div)
» YANCY, SAMUEL DAVID JR

69 Armored Field Artillery Bn
» DRISKILL, HERMAN CHARLES


7

7 Bomb Squadron (34 Bomb Group)
» HIGGINS, FRED E., JR.

7 Cavalry Rgt (G Troop)
» HARRIS, CARTER HELTON

7 Utility Squadron (also 17th) (Detch. ABLE)
» BURNETT, WALLACE LEE

703 Tank Destroyer Bn (B Co) (3 Armd Div)
» GORE, R.C.

704 Bomb Squadron (446 Bomb Group)
» STONER, WILLIAM CURTIS, JR.

71 Chemical Mortar Bn (A Co)
» ROBERTS, TROY FRANKLIN

71 Infantry Rgt (K Co) (44 Inf Div)
» ALLEN, BONARD AQUILLA

71 Joint Assault Signal Company
» HUIET, GEORGE EVANS (BUCK) JR.

712 Tank Bn (90 Inf Div)
» SPARKS, PAUL DEAN

713 Bomb Squadron (448 Bomb Group)
» LITTLEJOHN, ROY K

713 Military Police Bn
» FULLER, RAYFORD VERGIE

718 Field Artillery Bn (C Btry) (63 Inf Rgt)
» BOYDSTON, WERTLEY WILLARD

72 Squadron (434 Troop Carrier Group)
» CLARK, HERMAN GODFREY

720 Military Police Bn (D Co)
» MORGAN, VIRGIL EUGENE

729 Ordnance Lt M’tnance Bn (A Co) (29 Inf Dv)
» DOWNER, REUBEN COOLIDGE

731 Field Artillery Bn
» LONG, BEN WESLEY

738 Military Police Bn (A Co)
» WELDON, DAVIS

738 Military Police Bn (D Co)
» STEPHENS, HARLEY GREEN

740 Railroad Operating Bn (C Co)
» DAVIS, JAMES THOMAS

745 Army Air Force Base Unit (Persian Gulf Cmd)
» TRAYLOR, THURSTON

745 Military Police Bn (D Co)
» WHITFIELD, HENRY LEE

748 Bomb Squadron (457 Bomb Group)
» AKINS, HUBERT

752 Bomb Squadron (458 Bomb Group)
» EMANUEL, JAMES DAVID

752 Field Artillery Bn
» BEATY, WILLIAM LEE

760 Tank Battalion (C Co)
» WALKER, SEABORN WARREN

762 Firld Artillery Bn
» CLAYTON, DORMAN WEBSTER

772 Field Artillery Bn
» ROWELL, JOE FRANKLIN

773 Field Artillery (Service Btry)
» STOUT, ROBERT WARREN

780 Field Artillery Battalion
» YORK, E. T.


8

8 Cavalry Rgt
» BAUGH, EDWARD RODOLPH

800 Port Company (517 Port Bn)
» BLEVINS, JAMES LEWIS

802 Field Artillery Bn
» SMITH, ROY BENTON

803 Engineer Battalion, Aviation (Separate)
» RECTOR, PAUL J.

806 Bomb Squadron (446 Bomb Group)
» GILBREATH, ROBERT ELTON

811 Air Base Unit
» EMMETT, WILLIAM ELTON

813 Tank Destroyer Bn (Reconnaissance Company)
» ROBINSON, FRED DEWITT

817 Bomb Squadron (483 Bomb Group)
» PATTERSON, CALVIN C.

82 Armored Reconnaissance Bn
» PERRY, DANIEL HERMET

825 Bomb Squadron (484 Bomb Group)
» BOYDSTON, LEE EVERETT

83 General Hospital
» SHANKLES, L.A.

846 Port Company
» STEWART, JOHN LEWIS

85 Quartermaster Company (85 Inf Div)
» HARPER, ROBERT D.

85 Signal Operation Bn (A Co)
» TRAYLOR, EXCELL

864 Engineer Aviation Bn (A Co)
» BRANDON, CHARLES EUGENE

89 Chemical Company
» BALLENGER, WOODROW HUGEL

899 Base Depot Company
» THOMAS, MARCELLUS DWIGHT


9

9 Air Base Depot (Headquarters Squadron
» BLACK, GEORGE LUTHER

9 Armored Infantry Bn (6 Armd Div)
» GRAHAM, J.C. LONDELL

9 Infantry Rgt (I Co) (2 Inf Div)
» BRYAN, WALTER D.

9 Infantry Rgt (L Co) (2 Inf Div)
» JOHNSON, HANSEL LEON

9 Signal Company (9 Inf Div)
» DURHAM, HUBERT CLAY Sr

902 Ordnance Heavy Automotive Maintenance Co
» PHARR, JAMES LEWIS

906 Ordnance Heavy Automotive Maintenance Co
» PARKER, JESS WILLARD

91 Bomb Squadron (27 Bomb Group(Light))
» ROGERS, BULEY GREEN

93 Cavalry Recon Bn (F Co) (13 Armd Div)
» MC GEE, JOHN LA FAYETTE

93 Replacement Bn (224 Rplc Co) Euro War Zone
» JOHNSON, MALCOM EUZELL

942 Field Artillery Bn
» MC ELROY, EUEL MELVIN, Sr

974 Ordnance Evacuation Company
» LINGERFELT, LEROY

98 General Hospital
» CHAPIN, VIOLA M

98 Infantry Division (Military Police platoon)
» THORNBURY, FRANK W.

984 Engineer Maintenance Company
» SIMPSON, FLOYD L.


A

AAF Gunnery Sch (Harlingen TX) and Unknown-Trinidad
» ROBERTSON, WILLIAM EDWARD

ACORN 28
» BIDDLE, WOODROW WILSON

Air Depot 3 (Station Complement Squadron Base
» SHANKLES, ELBERT JAY

Air Service Command India
» CROW, DUARD LOWREY

Army Air Depot (2 Air Force Spokane Washington)
» MC CARTNEY, CHARLES EUGENE

Army Air Force Base Unit (6 Night Fighter Squadron)
» JORDAN, WILLIAM SANDERS

Army Air Force Base Unit (Caribbean)
» NICHOLS, ERNEST WARREN

Army Air Force Base Unit (European War Zone)
» KERBY, IRA BAILEY

Army Air Force Base Unit (Hollandia)
» GREEN, JOHN FOSTER, JR.

Army Air Force Technical Svc(New Guinea and Australia)
» SHUGART, WILLIAM Y Jr

Army Ground Forces (Hqts)
» MOSES, ROBERT FRANKLIN

Artillery Corps (Continental United States)
» BAKER, RAYMOND EXCELL

Avon Park Army Airfield (Florida)
» SHIREY, LEONARD WORTH


B

Bronxon Field Florida
» CHANCE, JESSIE MELVIN


C

Carrier Air Svc Unit 24 (NAS Wildwood NJ)
» WOOTEN, J.D.

Carrier Service Unit 21 (CASU 21) (NAS Norfolk)
» FOWLER, MABERN EDWIN

Carrier Service Unit 3 (ACORN 10)
» MONROE, CALLOWAY B

Carrier Service Unit/HEDRON FleetAirWing-4)
» GRAY, ROBERT FLOYD

China India Burma Theater (unknown AAF Base Unit)
» TINER, MAE

CIVILIAN, “Rosie the Riviter”
» MORGAN, VIRGINIA RUTH

CIVILIAN, Missionary in Philippines
» DYER, ALTHEA

CIVILIAN, Nuclear Physicist
» BURKHART, ELKIN

CIVILIAN, Radar Technician
» MORGAN, JOHN T.

CVE-G2 (Navy Air Group)
» BEATY, LOMA BRILEY


E

Egnr Electr Radio Maintenance Trn School
» BLACK, BOYCE

Engineer Maintenance Co (Canal Zone)
» BEARDEN, JAMES M.


F

FPO 717 Milne Bay New Guinea
» BLEVINS, FLOYD DENNIS

Ft Benning Maintenance Unit
» GREENE, JIMMIE ARTHUR


G

Gowen Air Base, Section B (Idaho)
» RICHARDSON, MARGARET


H

HEDRON 3
» BAXTER, RICHARD DUNCAN

HEDRON 9-2 Cherry Point NC
» FOWLER, MABERN EDWIN


I

III Marine Amphibious Communications Bn
» GRIGGS, JOE WARREN

Infantry Replacement Training Center (Daytona BchFL)
» STONER, PAULINE (RAINS)

Infantry Rifle Company in European War Zone
» KINGSLEY, WILLIE LONNIE

Infantry then US Navy
» CLIFTON, CHARLES VESTER


K

K-9 Corps
» MINNIX, WALTER GREEN

Killed Before entering Service
» DURHAM, JACK*


L

LCI(L)-613
» LITTLE, JACOB

LCI(M)-807
» MARTIN, HERBERT HUDSON

LCT(R)-464
» MAJORS, JAMES (BILL)

LCT-1125
» RICHEY, MARION C.

LST-1108
» GREENWOOD, ROBERT RAY

LST-397
» PATTERSON, ARCHIE RAY

LST-765
» RICHEY, MARION C.

LST-774
» CLARK, WILLIAM JUNIOR

LST-884
» TAYLOR, JESSE GAY

LST-937
» THOMPSON, RAY

LST-965
» PATTERSON, PAUL GORDON

LST-999
» LEDWELL, THAD


M

M M Guhin (Liberty ship)
» HAAS, HERBERT EDWARD

Marine Corps Air Station (El Toro CA)
» MONROE, PRISCILLA (GREGORY)


N

Naval Air Gunner Schools (Jacksonville, Pensacola)
» OWEN, O.E., JR.

Naval Air Station Memphis
» CARDEN, WANNIE CLARK PEARCE

Naval Air Station Whitehurst
» CASH, MYRTLE

Naval Air Technical Training Center (Jacksonville)
» MINNIX, MARY LOU

Naval Construction (SeaBee) Unit (England)
» HOPPER, MADISON AUBREY

Naval Training and Distribution Center (Peary VA)
» SHIREY, ROBERT HOBSON

Navy Medical/Red Cross Hawaii
» BURROWS, LUTHER REECE


O

Ordnance Corp (Hqts US Army Europe)
» GARRETT, THOMAS HARRISON


P

Pacific Base Command, Hawaii (Hqts Co)
» ANDREWS, CHARLES HENRY

Pacific Command Center (Hawaii)
» DIX, WILLIAM L.

Postal System US Army Treasure Island, Calif
» KILLIAN, GADDIS WARREN

PT-45
» PETTIS, PIERCE RAYVON, JR.


Q

Quartermaster Detachment Alaskan Dept
» BAKER, LESTER JAMES


S

Saufley Field Florida
» CULBERT, J.B.

SC-110 (sub-chaser)
» WALWORTH, JIM

Sea Bee Construction Units 8, 15, 68, 27, and 86
» WALKER, J.W. (initials only)

Service Command Unit (Supply Dt Camp Seibert
» OWEN, NEWTON COLEMAN

Service Squadron Seven (Naval) (Philippines)
» MC NEW, GEORGE ELBERT

Signals Unit Pacific War Zone
» MATTOX, WILLIAM H

SS Becuna (SS-319)
» MC REYNOLDS, LEONIDAS DIXON, JR

SS John C Donnell
» CARSON, HOWARD LEVOY

SS San Monica
» SMITH, ARTHUR LEON


T

T E Mitchell (Liberty Ship)
» BRAUD, NEELIS WILLIAM


U

UNKNOWN
» BURT, RONALD ODIS

UNKNOWN
» DERRICK, LUCILLE WATSON

UNKNOWN
» GREENWOOD, ROBERT VALENTINE

UNKNOWN (Navy Shore Patrol duty continental US)
» WRIGHT, SAMUEL MASTERS

UNKNOWN (probably killed in a PBY aircraft)
» HICKS, WILLIAM PRESTON

UNKNOWN (was Corpsman (combat) on Okinawa)
» WOMACK, ROLAND

UNKNOWN armored unit in European War Zone
» RECTOR, FLOYD LEWIS

UNKNOWN fighter aircraft unit in Euro and Pacific
» MC CRACKEN, DAVID BENNETT

UNKNOWN in continental US
» LARMORE, OSCAR THOMAS

UNKNOWN in continental US
» PRESSWOOD, GLEN

UNKNOWN in continental US
» MC CRACKEN, DEVERS CLINTON

UNKNOWN in European War Zone
» JOLLEY, O’BRIEN

UNKNOWN in European War Zone as Chaplain
» RECTOR, CHARLES WESLEY

UNKNOWN in Occupied Japan
» GORE, OCIE MILFORD

UNKNOWN in Pacific War Zone
» INGRAM, JOHN WILLIAM

UNKNOWN in Pacific War Zone
» TUCKER, PAUL LEROY

UNKNOWN Infantry Unit European War Zone
» LYONS, OLIN FOREST

UNKNOWN LCT or LSM in Flotilla 1 (at Normandy)
» TILLEY, WAYNE

UNKNOWN Medical Unit (European War Zone)
» MC CURDY, JESSE WALLACE

UNKNOWN US Navy ships Euro and Pacific
» LONG, HUGH

US Naval Forces Europe (Hqts England)
» GRANT, CHARLES EBSON

USCG Air Station Elizabeth City NC
» EDWARDS, WYDEAN WATSON

USS Absecon (AVP-23)
» BRYANT, MILFORD HOWARD

USS Alfred A Cunningham (DD-752)
» FANNIN, LOUIE JEROME

USS Alshain (AKA-55)
» SMITH, HERMAN SEVERE

USS Antares (AG-10)
» STUART, L.V.

USS APL-54 (Barracks/Transport ship)
» HAWKINS, WILLIAM THOMAS

USS ARD-13
» ADKINS, DELOUS

USS Arizona (BB-39)
» MURDOCK, CHARLES

USS Arizona (BB-39)
» MURDOCK, MELVIN

USS Arthur Middleton (APA-25)
» MALLOY, JOSEPH FRANCIS

USS Artisan (ABSD-1)
» BURT, WARREN E

USS Artisan (ABSD-1)
» RICHARDSON, JAMES W.

USS Astoria (CA-34)
» SHAVERS, EULAS ROY

USS Barnett (APA-5)
» MARTIN, PHILIP O’NEAL

USS Bogue (CVE-7)
» SHIREY, DOYLE G.

USS Bogue (CVE-7)
» TAYLOR, GWIN WADE

USS Brooklyn (CL-40)
» MOORE, ROBERT LEE

USS Bullard (DD-660)
» EDWARDS, CLOVIS, RAY

USS C K Bronson (DD-668)
» MOORE, ROBERT LEE

USS Canopus (AS-9)
» HURTT, THOMAS BRAXTON

USS Cimarron (AO-22)
» STONER, GEORGE WALLACE

USS Corry (DD-463)
» EDWARDS, CLOVIS, RAY

USS Crescent City (APA-21)
» BRYANT, MILFORD HOWARD

USS Fomalhaut (AKA-5)
» MARTIN, PHILIP O’NEAL

USS Franklin D Roosevelt (CV-42)
» DOBBS, NOAH LODD

USS Goss (DE-444)
» BAILEY, J. P.

USS H M Brock
» TILLEY, WAYNE

USS Hailey (DD-556)
» HEARD, HAROLD HOBERT

USS Herald of the Morning (AP-173)
» WILKS, LYOD LEON

USS Hutchins (DD-476)
» WIGLEY, WILLIAM BAINE

USS Indiana (BB-58)
» FEARS, ARCHIE MILTON

USS Intrepid (CV-11)
» CULPEPPER, CECIL GREEN

USS J William Ditter (DM-31)
» CHAMBERS, JOHN G

USS James O’Hara (APA-90)
» STONER, VERAL JUSTICE

USS Jerauld (APA-174)
» TIDWELL, THOMAS NEWTON

USS John Land (AP-167)
» WALWORTH, JIM

USS John R Pierce (DD-753)
» RINEHART, GRADY

USS Kingsbury (ATA-177)
» HEARD, HAROLD HOBERT

USS Lake Champlain (CV-39)
» WILLS, HAROLD GUY

USS Larson (DD-830)
» HARRISON, GLENN

USS Lejeune (AP-74)
» O’DELL, JOHN ROBERT

USS Lexington (VF-16 Fighter Squadron)
» SOUTHERLAND, LEONARD

USS Liberty Rush (Liberty ship)
» WRIGHT, JAMES CHARLES

USS LSM-269
» THOMPSON, HENRY LELON

USS LSM-499
» LANG, ERNEST BYRON

USS Mack (DE-358)
» COLE, HOMER FRANKLIN

USS Marblehead (CL-12) (So France invasion)
» HAWKINS, WILLIAM THOMAS

USS Marshall (DD-676)
» THACKER, ROBERT MILTON

USS Maryland (BB-46)
» ANDERSON, MELVIN MACON

USS Maryland (BB-46)
» HARDEMAN. WILEY DELMER

USS Menoninee (AT-73)
» STUART, L.V.

USS Mercer Victory
» YANCY, CLAUDE

USS Meriwether (APA-203)
» STUART, L.V.

USS Mississippi (BB-41)
» WRIGHT, ORIN WELDON

USS Murrelet (AM-372)
» HUNT, RICHARD CLAYTON

USS Muskingum (AK1-98)
» BRYANT, MILFORD HOWARD

USS Nitro (AE-2)
» CASH, ARDELL

USS Northhampton (CA-26)
» JOHNS, HAROLD WESLEY

USS Ortestes (AGP-10)
» CHITWOOD, BRIGGS PARISH

USS Overton (DD-239)
» HARRISON, GLENN

USS Patterson (DD-392)
» WILSON, ARNOLD HORTON

USS Pensacola (CA-24)
» ALLEN, MAURICE HAMILTON

USS Pine Island (AV-12)
» MC GUIRE, VINCENT

USS Ranger (tug boat)
» HURTT, THOMAS BRAXTON

USS Roberts (DE-74)
» STONER, GEORGE WALLACE

USS San Francisco (CA-38)
» SLATER, FRANK OLGA

USS Sappho (AKA-38)
» POPE, CHARLES WINFRED

USS Schuyler (AK-209)
» O’DELL, JOHN ROBERT

USS Scott (DE-21)
» LANG, ERNEST BYRON

USS Shaw (DD-373)
» WESTBROOK, JAMES ROSS

USS Smith (DD-378)
» BOYDSTON, HERCIAL LEVERT

USS Solar (DE-221)
» HICKS, GORDON WESLEY

USS Stockdale (DE-399)
» TAYLOR, GWIN WADE

USS Suwannee (CVE-27)
» BLALOCK, WILLIE LEE “BILL”

USS Swordfish
» BROCK, HUEL BRINSTON

USS Topeka (CL-67)
» MARTIN, PHILIP O’NEAL

USS Utah, California, Arkansas, Beaver and Melville
» PRESSWOOD, JEFF LEE

USS Uvalde (AKA-88)
» HICKS, CHARLES KELLY

USS Valkenburg (DD-656)
» BROCK, HUEL BRINSTON

USS Vestal (AR-4)
» STUART, L.V.

USS Wasatch (AGC-9)
» MC NAIR, GEORGE ROY

USS Wasatch (AGC-9)
» PALMER, CHARLES ROLAND

USS Washington (BB-56)
» FEARS, ARCHIE MILTON

USS William D Porter )DD*579)
» HARRISON, GLENN

USS Wisconsin (BB-64)
» FEARS, ARCHIE MILTON

USS Wyoming (BB-32)
» EDWARDS, CLOVIS, RAY


V

VF-16 (fighter squadron aboard USS Lexington)
» SOUTHERLAND, LEONARD

VMTB-232 (Marine Torpedo Bomb Sqdn)
» ALLEN, HAROLD MACK


W

War Crimes Investigation Det. (Army GHQ Pac)
» HAWKINS, W.G.

Whiting Field, Florida
» BUTLER, JOHN ELBERT


X

XIX Tactical AirCommand (base unit)
» HICKS, JAMES TRUMAN